Dyskografia

okladka Orkiestra św. Mikołaja & Joryj Kłoc <br> Muza – Muzyka Pogranicza

Orkiestra św. Mikołaja & Joryj Kłoc
Muza – Muzyka Pogranicza

cd 2023

Płyta jest inspirowana kulturą pogranicza polsko-ukraińskiego.  Joryj Kłoc podjął się nagrania polskich pieśni ludowych z tego terenu, Orkiestra – ukraińskich. Połączył ich ostatni utwór, w którym łemkowski tekst został zaśpiewany do popularnej polskiej melodii.  W sumie na album złożyło się 13 piosenek.

POBIERZ PŁYTĘ: format FLAC (290 MB), format MP3 320kbps (91 MB)

Orkiestra św. Mikołaja

Czołowa polska formacja inspirująca się rodzimą tradycją, łącząca instrumenty ludowe oraz biały śpiew z brzmieniem perkusji i gitary basowej. Jej nazwa nawiązuje do ikony św. Mikołaja wiszącej w opuszczonej cerkwi Beskidu Niskiego. Do skarbnicy ukraińskiego folkloru Orkiestra sięga od początku swego istnienia. Wystarczy przypomnieć pierwsze nagrania – „Muzykę gór” i następne: „Z wysokiego pola”, „Krainę Bojnów”, „Legamination” czy wreszcie „Huculskie muzyki”, czyli materiał nagrany z kapelą legendarnego skrzypka z Ukrainy – Romana Kumłyka, uhonorowany nominacją do Folkowego Fonogramu Roku i tytułem „Wirtualne Gęśle”. Szykując się do tych nagrań w 2020 roku, zespół wybrał pieśni rekruckie. Muzycy nie spodziewali się, że za kilka miesięcy nabiorą one innego kontekstu.

Joryj Kłoc

To ukraińska obrzędowa hip-hop-dajboże-etno-czort wataha ze Lwowa, dzięki której starodawne instrumenty ukraińskie zabrzmiały w sposób nowoczesny. Nazwa zespołu pochodzi od tajnej gwary (argot) zamkniętych wspólnot niewidomych muzyków, grających na lirach korbowych i na kobzie. JORYJ − oznacza szacowny, honorowy, a KŁOC − kawałek, przystojniak, fragment albo stary, starszy. We współczesnym języku połączenie słów „Joryj Kłoc” można tłumaczyć jako Poważny, Honorowy Człowiek; Solidny Pan; Świetna, Znakomita Osoba, albo po prostu − V.I.P. Jednakże wszystkie te tłumaczenia pasują do tej cudownej czwórki, która jest muzycznym ambasadorem swojego karu nie tylko w Polsce.

Pogranicze

Pogranicze, którego tradycją muzyczną wykorzystują oba składy, to  miejsce współistnienia dwóch narodowości, dzielących obyczaje kulturowe i kultywujących własne sposoby życia. Różne zwyczaje mieszały się i uzupełniały, m.in. te same piosenki śpiewano w dwóch językach, a Boże Narodzenie ciągnęło się niemal miesiąc. Życie nie było idealne, ale mieszkańcy Pogranicza żyli w pokoju. Sytuacja zmieniła się po II wojnie światowej. Różne animozje i żale, przesiedlenia, milczenie i trudności w przekraczaniu granicy doprowadziły do powstania negatywnych stereotypów Polaków i Ukraińców. Celem projektu jest zmiana tych poglądów, pozytywne spojrzenie na naszych sąsiadów, Polaków i Ukraińców, co jest szczególnie ważne w obecnej sytuacji w Ukrainie. Jego mottem są słowa „ufać i widzieć partnera do współpracy, ale przede wszystkim widzieć ludzką stronę obu narodów żyjących na wspólnej ziemi, którą oba nazywają swoją, dzielącą podobną historię

Publikacja tej płyty stała się możliwa dzięki projektowi „Muzyka Pogranicza «Muza»”. Projekt realizowany jest w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Animatorów Ruchu Folkowego z Lublina oraz i Stowarzyszeniem Twórczym „Nivroku” z  Tarnopola przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020.

Spis utworów

 1. Joryj Kłoc - Gospodarz
 2. Joryj Kłoc - Kąpała się Kasia w morzu
 3. Joryj Kłoc - Lulaj - Lulaj
 4. Joryj Kłoc - A czy jest, czy nie ma?
 5. Joryj Kłoc - A w niedzielę, w niedzielę (pieśń diabła)
 6. Joryj Kłoc - Mamusiu droga!
 7. Orkiestra św. Mikołaja - Lemberk
 8. Orkiestra św. Mikołaja - Proso
 9. Orkiestra św. Mikołaja - Biła mnie matka
 10. Orkiestra św. Mikołaja - Gąski
 11. Orkiestra św. Mikołaja - Pod okienkiem
 12. Orkiestra św. Mikołaja - Upiłam się, upiłam
 13. Orkiestra św. Mikołaja & Joryj Kłoc - Roman i Katarzyna

««« wróć

Kraina Bojnów
obrazek Kraina Bojnów

Zdobywca Folkowego Fonogramu Roku 1998, znów w sprzedaży!»»

Nowa muzyka
obrazek Nowa muzyka

Dwupłytowe wydawnictwo Orkiestry sw. Mikołaja.
Do kupienia w sklepiku»»

Nieustające warsztaty
obrazek Nieustające warsztaty

Agnieszka Kołczewska zaprasza wszystkich którzy pragną nauczyć się techniki gry na congach i instrumentach perkusyjnych, a także poznać ciekawe rytmy afrykańskie w miłej i sympatycznej atmosferze na Warsztaty Bębniarskie.»»

Będziemy pamiętać
obrazek Będziemy pamiętać

Anna Kiełbusiewicz 2.02.1974 † 21.12.2003. Jej śmierć jest dla nas wszystkich niepowetowaną stratą»»