Newsletter

Aktualności

 Absolwenci UMCS Swojej Chatce - kup cegiełkę!

„Absolwenci UMCS Swojej Chatce” to akcja społeczna, zainicjowana przez Fundację Absolwentów UMCS, która ma na celu pozyskanie środków finansowych na przywrócenie dawnej świetności sali widowiskowej Akademickiego Centrum Kultury UMCS „Chatka Żaka”. Projekt, zakładający przeprowadzenie publicznej zbiórki pieniędzy, realizowany jest pod patronatem Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej oraz przy współpracy ze Stowarzyszeniem Absolwentów UMCS. Cały dochód ze zbiórki zostanie przeznaczony na przebudowę i remont sali widowiskowej „Chatki Żaka”, która zdaniem ekspertów jest jednym z najciekawszych obiektów architektonicznych okresu modernizmu w Lublinie, co potwierdzają liczne publikacje. czytaj więcej

Znów jest dostępna w sklepie wydana w 2000 roku płyta "Z dawna dawnego"

Zawiera głównie piosenki ze wschodu naszego kraju, a szczególnie z Lubelszczyzny, która słynie z archaiczności ludowych melodii i tekstów. Na płycie pojawiają się też wątki rumuńskie, litewskie, huculskie i kazachskie.

Mikołajki Folkowe

Zapraszamy na XXIII "Mikołajki Folkowe", które w tym roku odbędą się w dniach 5 - 8 grudnia

Mikołajki Folkowe prezentują



plakat

Mikołaje i Przyjaciele na Nocy Kultury!



plakat

Nowe Wideo - Orkiestra św. Mikołaja - Oj wpyla ja sia wpyla (piosenka łemkowska)

Video zrealizowano podczas sesji nagraniowej do teledysku piosenki "A w subotu" we wsi Makowiska w lutym 2012 roku. Autorem scenariusza i koncepcji całości jest Marcin Skrzypek - członek Orkiestry. Zdjęcia zrealizował on wspólnie z Karoliną Józwik.



Koncert dla Marcina

24 marca o godzinie 18.00 w Studiu Muzycznym Radia Lublin przy ul. Obrońców Pokoju 2 rozpocznie się 'Koncert dla Marcina'. Cały dochód z koncertu przeznaczony będzie na leczenie i rehabilitację lubelskiego muzyka Marcina Różyckiego.
Wystąpią w nim: Budka Suflera, Lubelska Federacja Bardów, Zespół Marcina Różyckiego, Londyn, Orkiestra św. Mikołaja, zespół Bracia. Zagrają również artyści z 'Krainy Łagodności': Katka Kotecka, Bazia Deutryk, Jacek Kadis, Dzidka Muzolf, Magda Turowska, Monika Parczyńska.
Więcej informacji na stronie Radio Lublin

Już niedługo nowe nagrania i teledyski Orkiestry św. Mikołaja

W styczniu zespół nagrał w Lublinie 5 nowych zarówno polskich jak i łemkowskich utworów. Niektóre z nich są zupełnie nowe ("Materman", "Oj, wpyła"), inne to nowe aranżacje znanych już utworów. W sobotę, 3 marca, Mikołaje pracowali nad klipami to tych piosenek w Makowiskach pod Zamościem. Premiera planowana jest na połowę marca. Reżyserią i nagraniami zajmie się Karolina Józwik, autorka m. in. plakatu dwóch ostatnich edycji "Mikołajków Folkowych" i okładki do CD "Drugi koncert".



Zobacz również Mikołaje przyłapani w studio

Muzyczne Laboratiorium Tradycji - Wystawa

Wystawa - instalacja prezentująca fotografie Orkiestry Św. Mikołaja
czynna od 13 października 2011, godz. 18, sala szklana ACK UMCS Chatka Żaka


Dziedzictwo kultury jest wielkim kapitałem pokoleń. Jego obecność decyduje o jakości współczesnego życia. Ale dziedzictwo bez przekazu z pokolenia na pokolenie, dziedzictwo bez tradycji, przepada. Kultywowanie tradycji jest zaś obecnie prawdziwą sztuką. Działając przez 20 lat pod skrzydłami Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i współpracując z jego autorytetami „Orkiestra Św. Mikołaja" stała się unikalnym „laboratorium tradycji” – miejscem, gdzie powstają nowe sposoby dialogu z KULTURA wypracowana przez pokolenia. Jest to laboratorium otwarte i żywe. Wypracowała własną, niepowtarzalną w skali kraju ofertę kulturalno-artystyczną. W różnorakich jej działaniach współistnieją: muzyka, etnografia, animacja kulturalna, sztuki plastyczne, działania artystyczne, informatyka, lingwistyka, estetyka, dziennikarstwo, geografia, ekonomia, historia, pedagogika i kulturoznawstwo – to tylko najważniejsze dziedziny.

Z połączenia haseł "laboratorium" i "tradycja" narodził się pomysł na sesję zdjęciową w laboratoryjnych, sterylnych warunkach. Jej efekty będzie można zobaczyć w „Chatce Żaka”. Muzyczne Laboratorium Tradycji jest wystawą-instalacją. Aby do niego wejść trzeba przejść przez przejście dezynfekcyjne. W środku, oczom zwiedzających ukazuje się zaaranżowane laboratorium. Od sufitu odchodzą rurki, które prowadzą do miejsc, w których znajduje się istota wystawy – zdjęcia Orkiestry św. Mikołaja, dwanaście wybranych spośród setki.

„Laboratoria są czyste, jasne i tajemnicze. Zamknięte i odizolowane. Laboratorium jest jak czarodziejskie pudełko – wrzucasz w nie dane i po jakimś czasie otrzymujesz wynik. Tylko wewnątrz wiadomo dlaczego taki, a nie inny. Ale właściwie to nic zaskakującego, bo świat jest pełen różnych pudeł i pudełeczek. Bierzesz pudełko, poruszasz palcami i słyszysz dźwięki. Różne pudełka, różne palce, różne dźwięki. Nie wiemy dlaczego jedne dźwięki wywołują w nas radość, a inne smutek. Poruszasz palcami i wywołujesz śmiech lub łzy, zmieniasz prosty ruch w trudne emocje. Emocje z pudełek, które nie mają okien, ani drzwi – ludzie – maszyny emocji. Tysiące laboratoriów, ogromne magazyny wiedzy, umiejętności i receptur.” – opowiada o wystawie Agnieszka Gurczyńska, autorka aranżacji.

Zdjęcia powstały we współpracy z programem „Projektor – wolontariat studencki”

Aranżacja: Agnieszka Gurczyńska (ur. 16.06.1982r.): Absolwentka filozofii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Kostiumolog i scenograf. Autorka kostiumów do filmu Hanki Brulińskiej „Biec w stronę TY”. Prowadzi warsztaty z rękodzieła artystycznego i ubioru dla młodzieży z różnych stron Europy. Interesuje się historią sztuki, muzyką eksperymentalną i buddyzmem.
Autor zdjęć: Maciej Niećko, www.maciekniecko.pl

Mikołaje i Catself

Mamy ogromną przyjemność zawiadomić wszystkich fanów, że pod koniec września nagrywamy materiał muzyczny z Catsefl, pochodzącą z Lublina wokalistką (jednocześnie autorką słów i muzyki), która obecnie mieszka w Finlandii. Będzie to jej debiutancka płyta. Catself zdobyła fundusze na płytę dzięki społecznościowemu internetowemu serwisowi Sellaband, którego założeniem jest pomoc muzykom.
Więcej informacji: www.catself.com i Kurier lubelski

„Mikołajki Folkowe” w Polskiej Prezydencji!




XXI MFML „Mikołajki Folkowe” 2011 znalazł się w Krajowym Programie Kulturalnym Polskiej Prezydencji - uwaga na kulturę! wśród projektów cyklicznych organizowanych przez polskie instytucje samorządowe i pozarządowe, zaakceptowanych przez Radę Programową ds. Oprawy Kulturalnej Polskiego Przewodnictwa w Radzie UE.

Od 1 lipca do 31 grudnia 2011 roku Polska będzie przewodniczyć pracom Rady Unii Europejskiej. Prezydencja, oprócz wymiaru ściśle politycznego, jest także okazją do budowania wizerunku państwa, które ją sprawuje. W działaniach promujących Polskę w Unii Europejskiej od lat ważną rolę pełni kultura, dlatego w przygotowania do pierwszej polskiej Prezydencji zostały zaangażowane instytucje kulturalne. W tym celu powstał Krajowy Program Kulturalny Polskiej Prezydencji - uwaga na kulturę!

Wirtualne Gęśle 2010

Najnowsza płyta Orkiestry św. Mikołaja Drugi koncert bierze udział w internetowym konkursie na najlepszą Folkową Płytę Roku 2010 "Wirtualne Gęśle". Osobnej ocenie podlega też okładka, której autorką jest Karolina Józwik. Zapraszamy do głosowania! Termin mija 22 kwietnia.

Wirtualne Gęśle

Pieśni Meksyku



19 października na Małej Scenie „Chatki Żaka” o godzinie 18.00 rozpocznie się spotkanie z kulturą i muzyką tradycyjną Meksyku. Główna jego atrakcją spotkania będzie recital dwóch trovadores (trubadurów) z Oaxaca – Fernando Amay’i i Fernando Escobara. Ojciec i syn będą śpiewać nastrojowe pieśni przy akompaniamencie gitar. Ich teksty opowiadają o ukochanej kobiecie, o miejscowościach, które zamieszkują, wybrzeżu, rybakach i przyrodzie, która ich otacza. Występ poprzedzi słowo wstępne Joanny Dubrawskiej – Stępniewskiej (absolwentki dziennikarstwa i muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego) o muzyce i kulturze stanu Oaxcaca bogato ilustrowane filmami i zdjęciami
Domeną trovadores jest poezja, przede wszystkim miłosna i sielska, połączona z subtelną muzyką gitarową. Trovadores dzielą się na kompozytorów, którzy tworzą muzykę do swojej poezji oraz interpretatorów, którzy wykonują utwory innych artystów. Fernando Amaya jest oaxaqueńskim kompozytorem ze wsi Zipolite, poetą i autorem bajek. Pracował jako sternik, a obecnie jest nauczycielem hiszpańskiego i dyrektorem szkoły. Współpracuje z wieloma muzykami i poetami z całego Oaxaca. Jest także mentorem dla młodszego pokolenia muzyków, tych którzy dopiero co zaczynają swoje artystyczne życie. Jego bolera, paseos, sony i ballady, do swojego repertuaru koncertowego włączają inni wykonawcy.
Do Polski muzycy przyjechali staraniom Joanny Dubrawskiej – Stępniewskiej, która przez ponad pół roku prowadziła badania terenowe w południowym Meksyku oraz Ambasadzie Meksyku w Polsce. Koncert zaprezentuje kulturę i muzykę Meksyku w roku szczególnym dla tego kraju. W tym roku mija bowiem 200 lat o czasu uzyskanie przez Meksyk niepodległości.
Spotkanie jest zorganizowane przez Pismo Folkowe „Gadki z Chatki”, którego redakcja mieści się od czternastu lat w ACK UMCS

Wstęp wolny

Kontakt do organizatorów Agnieszka Matecka - 601732249

Finał akcji "Wyślij książkę do Komańczy"

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w objętą przez nas patronatem akcję „Wyślij książkę do Komańczy”. Jej skutek przerósł najśmielsze oczekiwania. Zespół Szkół w Komańczy otrzymał ponad 2000 książek. To cztery razy więcej niż się spodziewał. Dzięki Wam do dzieci trafiło mnóstwo interesujących wydawnictw!


Dyplom dla Orkiestry

Wyślij książkę dla Komańczy

Orkiestra Św. Mikołaja jest ambasadorem akcji "Wyślij książkę dla Komańczy". Bieszczadzkie dzieci mają ograniczony dostęp do wiedzy, dlatego chcemy zebrać około 700 książek nowych dla uczniów w gminie Komańcza. Zostaną one wręczone na koniec roku szkolnego. Dzięki nim dzieci będą mogły rozwijać swoje zainteresowania. Wystarczy kupić bajkę, opowiadanie, poezję, książkę o muzyce, filmie czy technice dla dzieci w wieku 6-14 lat, zapakować w kopertę lub karton i wysłać na adres: Zespół Szkół w Komańczy, 38-543 Komańcza. Podwójne egzemplarze zostaną otrzymają pozostałe szkoły w gminie.

Więcej informacji: Dariusz "Łoś" Podbereski (Radio Gdańsk) tel. 502 523 833, Maria Grabek - dyrektor Zespołu Szkół w Komańczy tel. 13 4677 042

Wiosna Orkiestry św. Mikołaja

6. Marca Radio Gdańsk

Zgodnie z odwiecznym kalendarzem natury, wiosna to budzenia się do życia, czas nowych idei. To także dobry czas na prezentację nowych pomysłów muzycznych. Orkiestra św. Mikołaja (www.mikolaje.lublin.pl) od wielu lat wita wiosnę szczególnym koncertem. Takie, pełne żonkili i leszczynowych bazi, występy odbywały się najczęściej pod gołym niebem Lublina. Niekiedy towarzyszyły mu „przypałki” Jarosława Koziary.
Tym razem Mikołaje zaplanowali przywitać wiosnę już 6.marca punktualnie o godzinie 20.05 w Studiu Koncertowym Radia Gdańsk koncertem z cyklu „Muzyczne wędrowanie Łosia i Basiora”. Koncerty te, od ponad czterech lat prezentują muzykę folkową, autorską , poezję śpiewaną i piosenkę turystyczną. Tytuł cyklu pochodzi od ksywek dziennikarzy – pomysłodawców. Łoś to Darek Podbereski,a Basior - Włodek Machnikowski. Wielu artystów - Jacek Kleyff, Janek Kondrak, Drewutnia czy Kapela na Dzień Dobry - wykorzystało nagrania z „Muzycznego wędrowania” na swoich krążkach. Orkiestra św. Mikołaja również jeszcze wiosną zamierza wydać płytę z tego występu. Będzie to drugi album live kapeli.
Transmitowane bezpośrednio na antenie oraz w Internecie (http://nadaje.com/Polskie_Radio_Gdansk.html) koncerty odbywają się w każdą pierwszą sobotę miesiąca. Zaproszenia można otrzymać na antenie Radia Gdańsk kilka dni przed koncertem.
Zapraszamy!

Agnieszka Matecka, Tel. +48601732249

Żurawie 2009

Marysia Natanson została nominowana do Nagrody Kulturalnej "Żurawie 2009"

Pieśń o Rolandzie

Spektakl "Pieśń o Rolandzie" z muzyką Agnieszki Kołczewskiej, premiera 4 kwietnia 2009

19 listopada (środa), godz. 19.30

"Polne drogi do niepodległości" - koncert
Chatka Żaka, Lublin
wstęp wolny

Orkiestra św. Mikołaja wraz ze swymi gośćmi (Remigiusz Hanaj i Agata Harz, Iwona Szymanowska, Tomasz Rokosz) zaprezentuje nam różne formy muzyki ludowej - oprócz opracowań Orkiestry usłyszycie pieśni wykonywane z towarzyszeniem liry korbowej czy też znane z opisów literackich melodie grane solo na cymbałach wileńskich

Dni dobrosąsiedztwa

V Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa

21.06.2008

Zapraszamy na Noc Kupały
Plac po Farze, godz. 19.00

Nagroda artystyczna

Nagroda Artystyczna Miasta Lublin dla Orkiestry! Wypełnij formularz popierający

13.04.2008


godz.11.00; Muzyczne poranki Jedynki "Fidele i Liry z folkowej krainy"
koncert Orkierstry św. Mikołaja dla młodej widowni w Studiu PR im. Agnieszki Osieckiej, prowadzenie Maciej Szajkowski
bezpośrednia transmisja w I Programie Polskiego Radia w godz. 11.00-12.00

fotorelacja
galeria
video (40mb, wmv)

16.03.2008


Festiwal Huculski Im. Stanisława Vincenza
Kraków 14-17 Marca 2008

W dniach 14-17 marca powieje w Krakowie wiatr znad Howerli, przenosząc nas przy dźwiękach pasterskiej sopiłki w krainę magii, prastarej obrzędowości, na wysokie połoniny Czarnohory i Gorganów – vincenzowskiej „ojczyzny człowieczej”.... a wszystko to za sprawą organizowanego przez Fundację ARTica Festiwalu Huculskiego im. Stanisława Vincenza.

Na okres czterech dni organizatorzy przygotowali liczne koncerty, przeglądy filmowe, wystawy, warsztaty, panele dyskusyjne, spektakl teatralny i wiele innych atrakcji. Oficjalne otwarcie huculskiego święta poprzedzi korowód huculskich koni i muzyki, który przejdzie spod Barbakanu, okrążając kilkakrotnie Rynek, na ul. Kanoniczą 15 – pod Fundację św. Włodzimierza przemienioną w tym czasie na huculskie centrum Festiwalowe. Korowód będzie okazją do przyjrzenia się niezwykle łagodnym i przyjaznym koniom, a także do wysłuchania koncertu huculskich muzyków, którzy swym występem uświetnią otwarcie Targów Wielkanocnych (piątek, 14.marca, Rynek Główny, godz.16:00). Huculska muzyka na Rynku stanowić będzie zapowiedź kolejnych imprez festiwalowych, jak również zachęci do odwiedzenia huculsko-wielkanocnego stoiska zorganizowanego w ramach Targów w festiwalowy weekend (14-16 marca). Na stoisku zaprezentowane zostaną m.in. huculskie ozdoby wielkanocne, ceramika, drobna galanteria, biżuteria, książki, przewodniki, jak również festiwalowe broszury i bilety na galowy koncert Huculskie Muzyki – Orkiestry Świętego Mikołaja (PL) i Huculskiej Kapeli Czeremosz Romana Kumłyka (UKR)- dwóch najznakomitszych zespołów wspólnie wykonujących muzykę huculską (niedziela, 16.marca, g.19:00, Rotunda, ul. Oleandry 1).

Festiwal Huculski organizowany jest w Krakowie już po raz drugi; poprzedni- „Za głosem trembity” (2006 r) organizowany był przez Stowarzyszenie Wschodnia Perspektywa. Pomysłodawcy Festiwalu zostali zaproszeni do współpracy przez Fundację ARTica, z którą wspólnie kontynuują tę ideę.
www.artica.org.pl

6-9.03.2008


Trasa Orkiestry św. Mikołaja promująca „Karpacki Album” prezentujący nagrania z festiwalu „Szeszory” 2005-2007

6 marca– Tarnopol, godz. 18.30 Filharmonia, ul Ostrozkiego 9, bilety 10 grywien
7 marca – Iwanofrankowsk, Filharmonia (ul. Kurbasa 2), godz. 19.00, część przychodów z biletów zostanie przeznaczona na „Dom miłosierdzia św. Mikołaja”
8 marca – Winnica, Sala koncertowa „Plejada” (ul. Chmielnicka Szosa 7), godz. 19.00
9 marca – Kijów, Klub „Chmielna beczka” (ul. Chmielnickiego 3-5), godz. 19.00

Płytę „Karpacki Album” będzie można kupić w Iwanofrankowsku, w „Formatnomu magazini” nr 1 (ul. Halicka 15) i na stronach www.nashformat.com.ua

20.01.2008


Koncert w studiu im. A. Osieckiej, godz. 20.00, transmisja w radiowej Trójce.
Rezerwacja wejsciówek codziennie przed 12.00, tel 022 3333333

Orkiestra św. Mikołaja w radiowej Trójce

20 stycznia o godzinie 20.00 Orkiestra św. Mikołaja wystąpi w Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie. Koncertu będą mogli posłuchać fani zespołu z całej Polski, bo będzie on bezpośrednio transmitowany na antenie radiowej Trójki. Jest to początek obchodów dwudziestolecia zespołu, który powstał w maju 1988, dlatego repertuar na tym koncercie będzie dość przekrojowy. Nie zabraknie na nim jednak utworów z „Nowej muzyki” – najnowszego albumu, który ukazał się w listopadzie zeszłego roku.


To miło pomyśleć, że istniejemy już tak długo. Najważniejsze jest jednak to, co przed nami. Mimo to pokusiliśmy się o podsumowanie naszego dotychczasowego muzykowania dołączając do „Nowej Muzyki” drugi album nazwany przekornie „Stara Muzyka” będący wyborem nagrań z lat 1994-2004 - mówi lider zespołu Bogdan Bracha i zapewnia, że nie będzie to ostania atrakcja w związku z jubileuszem

04.12.2007

Konferencja prasowa dotycząca CD "Nowa Muzyka" i Festiwalu "Mikołajki Folkowe"

Studenckie spotkania z Tradycją

Studenckie spotkania z tradycją-Sobótka

Studenckie spotkania z Tradycją

Studenckie spotkania z Tradycją – zwyczaje wielkanocne i wielkopostne

Teledysk

Teledysk do piosenki Pacholę oraz dokument z planu

20.01.08

Koncert
20.01.08, niedziela, godz. 20.00
Studio im. A. Osieckiej, Warszawa
Transmisja w "Trójce"

13.11.2007

Agnieszka Kołczewska w "Etno-Fonografie"
radio.wid.pl, wtorek 21:30

16.10.2007

Nowe na stronie: Fotoreportaż z planu wideoklipu "Pacholę" oraz Lista Nagrodzonych w Plebiscycie

07.10.2007

Podsumowanie plebiscytu i losowanie nagród - na żywo - 11 października (czwartek) na antenie Radia BIS w audycji Bardzo Inna Selekcja (godzina 21.00)

22.09.2007

Nowe na stronie: nowa fotogaleria oraz Czasem Zadawane Pytania

14.07.2007

Oddaj głos w plebiscycie na najlepsze piosenki Orkiestry!

13.06.2007

20 czerwca w studio Radia Kielce Orkiestra rozpoczyna nagrania nowej płyty.

04.06.2007

W dziale MULTIMEDIA klip z pobytu w Kijowie

10.05.2007

Nowy projekt - Orkiestra/Łem - pierwsze mp3

08.05.07

Huculskie Muzyki zwycięzcą plebiscytu internautów na najlepszą folkową płytę roku 2006 - Wirtu@lne Gęśle

04.05.2007

Ukazał się nowy numer (68) pisma Gadki z Chatki

05.04.07

"Czerpiacy z tradycji" - obszerny wywiad z Bogdanem Brachą w Wiadomościch Uniwersyteckich Nr 2(135)/marzec 2007.

26.03.2007

Huculskie Muzyki laureatem Folkowego Fonogramu Roku

05.03.2007

Ukazał się nowy numer (67) pisma Gadki z Chatki

zobacz również NAJNOWSZE KONCERTY







Kraina Bojnów
obrazek Kraina Bojnów

Zdobywca Folkowego Fonogramu Roku 1998, znów w sprzedaży!»»

Drugi koncert
obrazek Drugi koncert

Kolejny, dwunasty już album Orkiestry św. Mikołaja – „Drugi koncert” jest zapisem występu zespołu w Radiu Gdańsk. Już dostępny!»»

Poznaj naszą muzykę
obrazek Poznaj naszą muzykę

Zapraszamy do działu multimedia. Znajdziesz tam mp3 i video z utworami w naszym wykonaniu.
Więcej mp3 w opisach poszczególnych płyt»»

Będziemy pamiętać
obrazek Będziemy pamiętać

Anna Kiełbusiewicz 2.02.1974 † 21.12.2003. Jej śmierć jest dla nas wszystkich niepowetowaną stratą»»