zdjęcie Anny Kiełbusiewicz

ANNA KIEŁBUSIEWICZ

2.02.1974 † 21.12.2003

Anna Kiełbusiewicz zadebiutowała na Festiwalu Mikołajki Folkowe w 1994r., 2 lata później ta tymże festiwalu zdobyła pierwszą nagrodę. W ciągu solowej działalności została laureatką festiwali: Eurofolk w Częstochowie (I nagroda), Folkowa Majówka w Radomiu (III nagroda), Nowa Tradycja 1999 r. (wyróżnienie), Masovia Folk Festiwal w Giżycku (wyróżnienie), 36 Festiwal Piosenki Studenckiej w Krakowie (wyróżnienie). Od 1998 r. była solistką Orkiestry św. Mikołaja. Była współautorką 2 ostatnich płyt Orkiestry św. Mikołaja "Z dawna dawnego" i "Jeden koncert". W 2000 r. założyła zespół "Ania z Zielonego Wzgórza", w którym rozwijała swe zainteresowania pieśniami śląskimi. Grupa ta zdobyła I nagrodę na Festiwalu Nowa Tradycja 2001 organizowanym przez Polskie Radio. We wrześniu 2001 zespół zarejestrował materiał na debiutancka płytę. Nagrania te mają ukazać się lada dzień.

Ania to niezwykła osobowość na rodzimej scenie folkowej. Folklor nie tylko muzyczny był jej prawdziwą pasją. Miała ogromną wiedzę na temat tradycji. Obdarzona wspaniałym głosem o niezwykłej barwie, skali i mocy miała niesamowity dar interpretacji i muzycznego wyczucia. W jej wykonaniu dawne pieśni znów nabierały życia, ballady mroziły krew w żyłach, wesołe przyśpiewki wywoływały uśmiech. Jej drugą fascynacją było malarstwo na szkle.

Była też niezastąpioną koleżanką, z którą praca zdawała się przyjemnością. Jej dyscyplina, uczynność i dowcip stanowiły dla nas wzór.

Jej śmierć jest dla nas wszystkich niepowetowaną stratą.

Odwiedź również stronę poswięconą Ani.

[x]

Orkiestra św. Mikołaja