pisanka

Studenckie spotkania z Tradycją – Sobótka

Lubelski Klub Jeździecki, ul. Ciepła
20.06.2008
godz. 19.00

„Sobótka, sobótka – dzień długi noc krótka”

Zapraszamy na wspólną sobótkową zabawę. Impreza odbywać się będzie na terenach zielonych Lubelskiego Klubu Jeździeckiego. W razie nie sprzyjającej pogody - w Oberży Stajennej.

Czerwcowe spotkanie to propozycja przypomnienia jak dawniej świętowano tą najkrótszą noc w roku. Tym razem zapraszamy do wspólnej zabawy – tańca, grania, wicia wianków i skakania przez ognisko. A noc choć krótka wypełniona po brzegi… Do tańca zagra kapela Wojciechowska. W programie również koncert cymbalistki – Iwony Szymanowskiej oraz opowieści o wróżbach i dawnych sobótkach.

Na Sobótce zagra Kapela Wojciechowska – niegdyś znani jako muzykanci Wojciechowscy – to muzycy znani w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od Wojciechowa ze swoich wykonań „podróżniaków”. Ich muzyka towarzyszyła zabawom wiejskim, weselom i wielu innym uroczystościom. Założona została w 1926 i dotąd z małymi przerwami działa przy Wojciechowskim GOK-u zachowując w pamięci swych słuchaczy wiele polek, oberków i innych utworów charakterystycznych dla Wojciechowa i okolic. Kapela zdobyła uznanie na Festiwalu Kapel i śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. Ponadto wystąpi Iwona Szymanowska – młoda cymbalistka znana z gry na cymbałach wileńskich. Mimo młodego wieku z sukcesem występowała na Kazimierskim festiwalu. Jest studentką drugiego roku kulturoznawstwa UMSC.

„Studenckie spotkania z Tradycją” to cykl imprez przewidziany tak, aby najpełniej oddawał specyfikę tradycyjnego roku obrzędowego. To wyjątkowa okazja do spotkania z autentycznymi twórcami ludowymi, muzykami i śpiewakami, okazja do uczestnictwa w warsztatach i prelekcjach tematycznych. Uczestnicy mają niejednokrotnie szansę unikatowego kontaktu z tradycyjna kulturą ludową. Jest to kolejne przedsięwzięcie Lubelskiego środowiska folkowego, skierowane nie tylko ku studentom, ale do wszystkich zainteresowanych włączeniem się w twórcze działanie.

Tradycja Sobótki zwanej również Nocą Świętojańską, Nocą Kupały sięga zamierzchłych czasów pogańskich i związana jest ze świętowaniem letniego przesilenia Słońca, obchodzonego w najkrótszą noc w roku. W Polsce popularna jest również nazwa Wianki – z prostego nawiązania do wianków jakie panny wiły i rzucały do wody by kawalerowie mogli je niechybnie wyłowić. Zwyczaj obchodzenia sobótki powiązany jest z wieloma wierzeniami, praktykami magicznymi. Dawniej palono w tę noc ogniska przez które skakali młodzi mężczyźni. Oprócz ognia żywiołem dominującym w tą noc była woda - stąd kąpiele po zmroku posiadające szczególna, oczyszczającą moc.

UWAGA! Można zabrać ze sobą instrumenty muzyczne, przynieść kwiaty do wicia wianków.

Kontakt do organizatorów: Monika Koziołek - tel. 660566803

[x]

Orkiestra św. Mikołaja